Nothing found
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Rıza nedir?

Rıza, siz ve diğer insanlarla aranızda birlikte ne yapmak istediğinizi belirlemektir. Rızayı günlük yaşantımızda deneyimleriz; yeni işe başlayan iş arkadaşımıza sarılmayı sevip sevmediğini sormak veya Grindr'da tanıştığımız birine cinsellikte neyde rahat olduğumuzu belirtmemiz gibi.

Seksüel ilişkilnmelere baktığımızda rıza, kimsenin zarar görmeden istediğine erişmesidir Rıza tamamen açık iletişime balıdır ve iki taraflı gerçekleşir: rıza istemek ve rıza vermek.

Rıza istemek açık bir şekilde partnerinizin güvende hissettiği, onadığı ve haz duyduğu şeyleri onaylamasıdır. Bu soru sormayı ("T-shirtünü çıkartabilir miyim?"), ve öneri yapmayı ("Seni öpmek istiyorum, öpebilir miyim?") da içeren şekilde farklı biçimlerde istenebilir. Partnerinize bunları sormak ve onların rızalarını almak, birbirinizin sınırlarını bildiğinizi ve buna saygı gösterdiğinizi belirtir.

Rıza vermek ise, partnerinize haz duyduğunuzu göstermek ve yaşanan durumla ilgili herşeyin yolunda olduğunu belirtmeniz anlamına gelir. Bunu sözlü olarak "evet" gibi onaylayıcı biçimde yapabileceğiniz gibi, sözel olmayan ancak hazzı onaylayan şekilde iletişim kurmanız şeklinde olabilir ve bu partnerinizin ha duyduğunuzu anlamasına olanak sağlar.

Unutulmamalıdır ki rıza her zaman tersyüz edilebilir. Hiç Grindr'da birisine bir şey söyleyip yüz yüze geldiğinizde farklı hissettiniz mi? Ne zaman ne yapmak istediğinizle ilgili kararınızı her zaman değiştirebilirsiniz. Grinr'da herhangi bir şey için rıza vermiş olmanız, buluşunca onu gerçekleştirmek zorunda olduğunuz anlamına gelmemektedir. Günün sonunda, siz ve partneriniz, birlikte yaptığınız her şeyde saygıyı ve rahat hissetmiş olmayı hak ediyorsunuz.

Rıza hakkında daha fazla şey öğrenmek için Planned Parenthood'un bu videsuna göz atın. Teen Vogue'un rızayla ilgili hazırlamış olduğu bu iletişim örnekleri listesine göz atın. (Linkteki bilgiler İngilizcedir.)