Nothing found
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Evde HIV testi yapabilir miyim?

Eğer aktif bir cinselliğiniz varsa, düzenli HIV testi yaptırmak kesin olarak statünüzü bilmeniz için tek yoldur. Buna rağmen, kliniğe gitmek her zaman kolay olmayabilir veya HIV testi yaptırmak istediğiniz yerde gizliliğinizle veya güvenliğinizle ilgili çekinceleriniz olabilir.

Bazı yerlerde, HIV ev test kiti alarak kendi testinizi evde yapmanz mümkün olabilir. Evde uygulayacağınız kendi HIV ev testi kitiniz HIV test merkezlerindeki kadar kesin sonuç vermeyebilir, ancak kendi testinizi yapmak hiç test yapmamaktan daha iyidir. Eğer herhangi bir sebepten ötürü bir HIV test merkezinde test yaptıramaz ya da yaptırmazsanız, kendi testinizi yapmak sizin için en iyi yol olabilir.

Bir çok evde uygulanabilen HIV testleri, HIV'ın tespitini en doğru sekilde yapabilmek için 23 ile 90 günlük bir zamana ihtiyaç duyar. Bu süre zarfında, testin sonucunun HIV pozitif olmasına rağmen HIV negatif göstermesi olasıdır. Bu kuluçka döneminde ve sonrasında HIV statünüzü belirlemek önemlidir. Test kiti içerisinde yer alan materyaller size HIV antikorlarının hangi zaman aralığında belirlenebileceğini açıklayacaktır. Eğer son 72 saat içerisinde HIV bulaşı aldığınızı düşünüyorsanız, hemen bir sağlık profesyoneliyle riskli temas sonrası önleme tedavisi için görüşün.

Şu anda evde HIV testi yapmanın iki yöntemi bulunmaktadır. Birincisi tükürüğünüzü test edebileceğiniz ve anında sonuç veren test kitidir. İkinci yol ise, evde kan örneğinizi alıp bir laboratuvara göndererek süreci başlatmanız. Building Healthy Online Communities'ın bu testlerle ilgili daha fazla ve detaylı bilgi içeren linki için burayı tıklayın.

Test sonuçlarınız HIV-pozitif olduğunuzu belirtirse, evde yaptığınız testleri onaylamak adına daha detaylı bir test için bir sağlık kurumuna gidin. Bazen, bir HIV testi yanlışlıkla pozitif sonuç gösterebilir, bu nedenle bir sağlık kurumuyla bunu teyit etmek her zaman en iyi yoldur. Eğer pozitif tanınız onaylanırsa, doktorunuz size yardımcı olmak için hemen tedaviye başlayabilir ve ilgili diğer destek sistemleri hakkında sizi bilgilendirebilir. Eğer negatif tanı alırsanız, durumunuzu bilmek için düzenli olarak HIV testi yaptırmaya devam edin. PrEP'e başlamak için, HIV önleyici günlük hap, doktorunuzla görüşmeyi isteyebilirsiniz.

Şu anda evde HIV test kitleri Avrupa'da ve ABD'de kolaylıkla erişilebilir durumda. Sizin için erişilebilir ve uygun olan evde HIV test kiti seçeneklerine bakmak için burayı tıklayın. Eğer evde HIV test kitinin size uygun olmadığını düşünüyorsanız, size en yakın HIV test mekezini bulmak için burayı tıklayın.