Nothing found
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE) testinde pozitif sonuç aldım. Partner(ler)ime nasıl söylerim?

CYBE testinde pozitif çıkmak duygusal bir deneyim olabilir. Bu süre zarfında fiziksel ve duygusal olrak kendinize bakmak önemlidir.

Kendinize bakmanın bir yolu sizi destekleyecek olan kişilerle konuşmanız olabilir. Durumunuzu paylaştığınızda sizi destekleyecek olan güvenilir insanlar bulmanız, siz tedavi yöntemi ararken sizi daha az yalnız hissettirebilir.

Pozitif test sonucunda sağlığınızı kontrol altına alırken, eski partnerlerinize CYBE ile ilgili test yaptırmalarını söyleyebilir ve onları güçlendirebilirsiniz. Eski partnerleinizi poztif test sonucunuz ile ilgili bilgilendirerek, onların da en eken süred test olmalarını ve/veya tedaviye hemen başlamalarına imkan sağlıyorsunuz.

Bir partnere test olmaları gerektiini veya tedavi edilmelerini söylemenin bir tek yolu yoktur. Eski partnerlerinizi arayabilir, mesaj atabilir, Grindr üzerinden yazabilir ya da yüz yüze buluşarak da iletişim kurabilirsiniz. Bazı durumlarda, bir partnere CYBE testinde pozitif sonuç aldığınızı söylemek can sıkıcı vey utanç verici gelebilir, bunu yapmak belki de güvenli dahi olmayabilir. Eğer durum böyleyse, yerelinizde bulunan salık kurumundan partner bilgilendirme hizmetini kullanabilir veya Building Healthy Online Communities'in partner bilgilendirme sayfasını kullanabilirsiniz. Partnerinizi nasıl bilgilendirmek istediğiniz sizin karar vermeniz gereken noktadır.